Wybielanie zębów

 

 

Wybielanie zębów martwych
 
Zwykle powodem przebarwienia martwych zębów jest niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe w przeszłości. Dlatego pierwszym etapem wybielania jest przeprowadzenie prawidłowego ponownego leczenia kanałowego. Po potwierdzeniu prawidłowego leczenia kanałowego (RTG, badaniem pacjenta i wywiadem) możemy przystąpić do wybielania.
Wybielacz zakładany jest do wnętrza przebarwionego zęba po odpowiednim wcześniejszym zabezpieczeniu kanału. Procedurę taką powtarza się zwykle 3- krotnie w krótkich odstępach czasu. Potem, do wnętrza zęba zakładany jest preparat umożliwiający szczelną odbudowę takiego zęba. Po 2 tygodniach można zakładać wypełnienie lub wykonywać odbudowę protetyczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Wybielanie nakładkowe-nocne
 
Wybielanie nakładkowe przeprowadza się w warunkach domowych po wcześniejszym przygotowaniu indywidualnych nakładek wybielających. Nakładki takie wykonuje technik dentystyczny na podstawie wycisku pobranego przez lekarza/higienistkę od pacjenta.
Pacjent otrzymuje od lekarza/higienistki specjalny żel wybielający w tubkach oraz dokładną instrukcję użytkowania. Wybielanie takie trwa zwykle ok. 2 tygodni. Może jemu towarzyszyć przejściowa wrażliwość zębów zwłaszcza na zimno przez kilka dni.

 
Wybielanie w gabinecie przy użyciu lampy BEYOND
 
Wybielanie takie przeprowadza lekarz/higienistka w gabinecie stomatologicznym. Cały zabieg trwa ok. 1 godziny. 2 tygodnie przed wybielaniem pacjent powinien mieć profesjonalnie oczyszczony kamień i osad nazębny. Musi mieć również wyleczone lub zabezpieczone ubytki próchnicowe.
Przed zabiegiem pacjent ma bardzo dokładnie izolowane dziąsła ( specjalną masą światłoutwardzalną) przed dostępem żelu w trakcie wybielania. W czasie zabiegu żel jest nakładany trzykrotnie. Po zabiegu pacjent może odczuwać krótkotrwałą nadwrażliwość (zwykle do kilku godzin).
 
Po zabiegu wybielania przez kilka dni pacjent powinien zachować tzw. białą dietę (unikać czerwonego wina, buraczków, kawy, herbaty, soku marchwiowego i innych barwiących produktów spożywczych).